| Nino och Oscar är grymma!!! |
|
Vilken fantastisk helg det här blev!!
Nino och Oscars otroligt härliga seger på Mantorp, SuperGala i Ronneby och Melodifestivalen!!
Tjohoo vilken helg!
Nino Coger och Oscar är fantastiska!! Vilken form! Vilket par! Vilken prestation! Vilken segergest! Vilken glädje!
Ninos superform på sin favoritbana Mantorp går inte av för hackor. Av 8 starter har han 6 segrar!
Nino satt i tredje ytter och styrdes på varvet kvar. Tränaren satt hemma och skrek -Det är för tidigt! Men icke. Konkurrenterna var trötta och Nino spurtade ifrån dem och vann med flera längder och Oscar gjorde segergest hela upploppet ner och äntligen fick Nino sätta pricken över i:et i V75 sammanhang efter många försök! Kylan bet i och hela Nino var isig över mållinjen.
Detta var vår första V75-vinst för året och såååå roligt!
Bäste Herr Kärrstrand har skickat bilder som är inlagda på Månadens Bilder/Februari. Håll till godo!
I helgen har vi varit på Blekinge Idrottsgala i Ronneby. Det är en upplevelse som är svår att slå! Maten var superb! Servicen kanon! Underhållningen något utöver det vanliga eller vad sägs om Kalle Moreus, Charlotte Perelli, Anna Blomberg, Håkan Juholt mfl mfl! Vi bara satt och njöt hela kvällen! Tack Örjan för allt fix och trix för vår skull!
Lukas Hall fick en dålig start igår. Hamnade lågt ner i kön och galopperade på upploppet när han letade lucka. Ingen fara med formen.
Picabo Elin var 2:a i tisdags. Hade lite svårt att hitta rytmen med hakarna. Men när hon väl hade hittat den så spurtade hon bra i loppet. Det som är glädjande är att hon är harmonisk och sköter sig igen.
Only Blåbjerg var bedrövlig. Kom till ledningen och var trött redan ett varv kvar. Har varit hos veterinären och blivit genomgången och inga fel hittades. Mystiskt! Hakarna?
Que Linda kom 3:a i torsdags på Åby. Hon togs lugnt i starten och hamnade långt bak i fältet. Följde med favoriten sista varvet och spurtade bra som trea utan att vinna.
Viola Silas fick sin andra blodplamaspruta i korsbandet i torsdags och läkningen fortlöper som den ska.
Åjo Hornline hade reaktioner i några av sina ben och fick behandlingar där.
Super Streamline hade ont i sina framknän och behandlades.
De hårda banorna sliter på hästana.
Bam Bam Walker tränar lite försiktigt. Han är öm i fötterna och har sulor på sig.
Idag ska vi till Kalmar och följa tävlingarna på plats. Vi har 9 kanoner till start och det ska bli en spännade dag. Det ser ut att bli en solig men kall vinterdag och det är varma kläder som gäller.
Tränarens telefon har gått sönder så han är extra svår att nå just nu tills problemet är löst. |
| Skrivet av Frida Persson 2012-02-05 08:23 |













